Tek Türkiye Dizisi

23 Temmuz 2008 Çarşamba

Tek Türkiye Ergenekon'u Desifre Etti

GİZLİ ÖRGÜTLERİ DİZİLER DEŞİFRE ETTİ

Ergenekon'u önce diziler gördü
Son günlerin en önemli gündem maddesini oluşturan 'Ergenekon' örgütünün benzerleri, yıllardır dizi ve filmlere konu oluyor.

Bu örgütlerin nasıl çalıştığı, ülkeyi kaosa sürüklemek için yapılanlar, medya ayakları ve dış bağlantıları, Kurtlar Vadisi, Tek Türkiye, Şubat Soğuğu ve Yağmurdan Sonra'da ele alınmıştı.

Türk halkı yakın geçmişte çekilen acıları, konusu 'darbe' olan dizi ve filmlerden öğrendi. 'Hatırla Sevgili'de, 'Çemberimde Gül Oya'da ve 'Zincirbozan'da karanlık geçmişimizle yüzleştik. Ülkenin nasıl karanlığa çekilmek istendiğini anlatan diziler, izleyenlere 27 Mayıs'ları, 28 Şubat'ları hatırlattı. Geçtiğimiz yıllarda 'Kurtlar Vadisi', 'Şubat Soğuğu', 'Yağmurdan Sonra', 'Kod Adı' ve 'Sağır Oda'da anlatılan olaylar bugün de 'Kurtlar Vadisi Pusu', 'Tek Türkiye' ve 'Kollama' gibi dizilere konu oluyor. Kısacası izleyici, 'derin devlet'in ne olduğunu, neler yapmak istediğini, halkı birbirine nasıl kırdırmak istediğini diziler vasıtasıyla yakından takip ediyor. Bu yüzden son tutuklamalarla genişleyip bir terör örgütü soruşturmasına dönüşen 'Ergenekon' türü yapılanmalara da hiç yabancı değil.

Özellikle 'Kurtlar Vadisi', bu tür yapılanmaları ekrana taşıyan yapımların başında geliyor. Geçtiğimiz sezon 'Kurtlar Vadisi Pusu' adıyla yayınlanan bölümlerde, İskender Büyük'ün devletin içine nasıl sızdığı, kimlerle bağlantı kurduğu anlatılmıştı. Ergenekon'un masonlarla ilişkisi yıllar önce diziye konu olmuş, yayınlanan bir bölümünde 'mason' örgütlerinin 'derin devlet'le işbirliği içinde olduğu deşifre edilmişti. Polat Alemdar'ın pusuya düşürülüşü ve tabuta sokulduğu bölüm hâlâ hafızalarda...

Ülkeyi sağ-sol, laik-anti laik, Sünni-Alevi, Türk-Kürt diye kamplara bölmeye çalışan karanlık güçleri anlatan dizilerden biri de Samanyolu'nda eski bölümleri yayınlanan 'Tek Türkiye'. Bu aralar yeni dönem için hazırlık yapılan dizide özellikle Güneydoğu'da halkı tahrik eden örgütlere göndermelerde bulunuluyor. Aynı kanalda yayınlanan 'Kollama'da da insanları sokağa çekmek için halkı tahrik eden örgütlerin çalışma yöntemleri ekrana geliyor. İki yıl önce Samanyolu'nda ekrana gelen 'Yağmurdan Sonra'da da devlet içindeki derin yapılanma konu edilmiş, sık sık bir araya gelen 'seçilmişler' adlı illegal yapılanma, siyasete dahi yön vermişti. Özellikle 28 Şubat sürecini ağırlıklı olarak işleyen, Samanyolu'nun bir dönem çok konuşulan dizisi 'Şubat Soğuğu', 'darbe' sürecinin aktörlerini deşifre etmişti. Kenan Bal ve Süavi Eren'in rol aldığı dizide, karmaşık ilişkiler 'Cemiyet' adı verilen bir yapılanmayla aktarılmıştı. Yuvarlak bir masanın etrafındaki yedi kişiden oluşan 'Cemiyet', gizli iktidarını sürdürmek için devletin içindeki uzantılarına operasyonlar yaptırmış, ahtapotu andıran kolları, sermaye kesiminden yeraltı dünyasına kadar uzanmıştı.

Devletin içindeki karanlık güçleri deşifre eden diziler bunlarla sınırlı kalmadı elbette. Kanal D'de geçtiğimiz yıl yayınlanan 'Sağır Oda'da İsrail gizli servisi ile bağı olan Mois Abijah'ın öldürülmesinin arkasındaki sır perdesini aralamaya çalışan Aras ve ekibinin yaşadıkları anlatılmıştı. Yine aynı kanalda yayınlanan 'Kodadı' da benzer konuları gündeme taşımış ve izleyicinin ilgisini çekmişti...

YUNUS BÜLBÜL/ZAMAN

23.Temmuz.2008 17:48:11
http://www.samanyoluhaber.com/haber-110130.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder