Tek Türkiye Dizisi

3 Mart 2010 Çarşamba

EŞREFPAŞALILAR Oyununun Filmi Çekildi!EŞREFPAŞALILAR (eşrefpaşalılar) filmi (teaser)
Yükleyen cetinsin. - Tüm sezonlar ve tüm bölümler


EŞREFPAŞALILAR TİYATRO SAHNESİNDEN SİNEMA PERDESİNE GEÇİYOR!

SEZONUN SÜRPRİZ FİLMİ EŞREFPAŞALILAR 5 MART’TA SİNEMALARDA

Yapımcılığını ANSE’nin gerçekleştirdiği Komedi-Dram türündeki sezonun sürpriz filmi “Eşrefpaşalılar” 5 Mart 2010’da vizyona giriyor.

Yapımcılığını M.Yusuf Kulaksız’ın üstlendiği, senaryosunu Burak Tarık’ın yazdığı Eşrefpaşalılar filminin yönetmeni Hüdaverdi Yavuz. Filmde sinema ve tiyatro dünyasından çok sayıda isim oynuyor. Sinan Taymin Albayrak, Turgay Tanülkü, Burak Tarık, Hüseyin Soysalan, Sermin Hürmeriç, Deniz Özpınar, Savaş Bayındır, Ali Yaylı, Serkan Öztürk, Ömer Pekin, Sibel Öztürk, Fırat Paşayiğit ve Vural Arısoy filmin kadrosunda yer alan isimler.

Filmin Görüntü Yönetmenliğini Rico, Sanat Yönetmenliğini Ege Dora, müziklerini ise ünlü müzisyen Yücel Arzen yaptı. Post Prodüksiyonu DigiFlame’de gerçekleşen filmin dağıtımını ise Medyavizyon yapıyor.

Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşen filmin diğer sponsorları; Royal Halı, T-Tech, Bankasya, Koray Mağazaları ve Maltepe Yayınları. 100 kopya ile tüm Türkiye’de sinema salonlarında olacak filmin biletleri MyBilet satış kanallarında ve web sayfasından online olarak satılacak.

ANSE’nin aslında tiyatro oyunlarından biri olan Eşrefpaşalılar sahnelerden sinema perdesine geçiyor. 3 yıl boyunca tüm Türkiye’de turneye çıkan ve 400 binden fazla kişinin izlediği oyun çok beğeniliyor. Bir yandan turnelerine devam eden oyunu sevenleri sinemada merakla bekliyor. Filmin tanıtımları henüz başlamamasına rağmen Daily Motion’da kısa sürede 70 binin üzerinde tıklanma oldu. Google Analytics Raporlarına göre ise filmin yalnızca Türkiye’de değil dünyanın birçok yerinde merakla beklendiği anlaşılıyor. Almanya’dan ABD’ye, Fransa’dan İngiltere’ye, Kanada’dan Belçika’ya Eşrefpaşalılar filmine şimdiden ilgi büyük.

Film, komedi türünde çok önemli bir model teşkil ediyor. Küfür ve argodan uzak mizah anlayışı ile daha önce tiyatroda güldürdüğü insanları, sinema perdesinde de güldüreceğinden kuşku duyulmuyor. Filmin hedefi ise her aileden en az 3 kişi! Yani Eşrefpaşalılar ailelerin çocuklarıyla rahatça gidip eğlenebileceği bir film olacak.

PRODÜKSİYON
Filmin çekimlerinin tamamı İstanbul’da gerçekleşti. Çekimler 2 Aralık’ta başladı ve 4 hafta sürdü. Çekimde kullanılan ana mekanlar; Balat, Eyüp, Ayvansaray’dı. Özellikle Balat ve Eyüp’ün caddeleri, sokakları, kahvehanesi ve evleri kullanıldı. Eyüp’deki ZalMahmutpaşa Külliyesi, Aksaray’ın gece kulüpleri, Bağdat Caddesi Nispet Bar, Cankurtaran’daki Metruk binalar ve meyhane kullanılan diğer mekanlardı. Film geçtiği mahalleler itibariyle çok sıcak bir atmosferde geçti. Mahallenin gerçek sakinleri varlıklarıyla filme renk kattılar.
• Filmde 512 yardımcı oyuncu kullanıldı.
• Film boyunca 3 kez yağmurlama sistemi kullanıldı. Yağmurlama sahneleri boyunca 66 ton su tüketildi.
• Filmde yer alan Zeybek ve Kabadayı kapışma sahnesi için oyuncular koreograflarla özel olarak çalıştı.
• Son sahnelerin çekimleri ise 30 saat sürdü.

FİLM ÖZETİ
İzmir Eşrefpaşa’dan gelip İstanbul’a yerleşmiş iki dosttan biri olan Tayyar (Hüseyin Soysalan), güç ve iktidar tutkusu ile büyük bir mafya lideri olurken; Davut (Turgay Tanülkü), küçük mahallesinde namusuyla kahvesini işletmektedir. İkisi de aynı kadını sevmiştir fakat Madam Eleni (Sermin Hürmeriç) Davut’u sevmesine rağmen Tayyar ile evlenmek zorunda kalmıştır. Bir de kızı Duygu (Deniz Özpınar) dünyaya gelir. Fakat Tayyar, Madam’ın gönlünün Davut’ta olduğunu bildiğinden bunu sindiremeyip kızı ile birlikte Madam’ı ortada bırakır. Tayyar bir şekilde intikam alacaktır ve bunu Davut’un evlatlığı Nusret’i (Burak Tarık) kendi yoluna çekerek yapacaktır. Mahalle kabadayısı Nusret ise bir tarafta sevdiği kız, sevdiği insanlar; diğer tarafta ise para ve saltanat arasında kalır. Bu iki dünya arasında bocalarken mahallenin metruk camisine bir Hoca (Sinan Taymin Albayrak) tayin olur ve olayların seyri değişmeye başlar...


FİLMİN KÜNYESİ

OYUNCULAR: SİNAN TAYMİN ALBAYRAK, TURGAY TANÜLKÜ, BURAK TARIK, HÜSEYİN SOYSALAN, SERMİN HÜRMERİÇ, DENİZ ÖZPINAR, SAVAŞ BAYINDIR, ALİ YAYLI, SERKAN ÖZTÜRK, ÖMER PEKİN, SİBEL ÖZTÜRK, FIRAT PAŞAYİĞİT, VURAL ARISOY

YAPIM: ANSE
TÜRÜ: KOMEDİ - DRAM
GÖSTERİM TARİHİ: 5 MART 2010
YAPIM: 2010 – TÜRKİYE
SÜRE: 100 DK.
FİLMİN WEB SİTESİ: www.esrefpasalilar.com.tr
DAĞITIM: MEDYAVİZYON

KURGU: ENGİN ÖZTÜRK
MÜZİK: YÜCEL ARZEN
SANAT YÖNETMENİ: EGE DORA
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: RİCO
UYGULAYICI YAPIMCI: İSMAİL ÖZER
SENARYO: BURAK TARIK
YAPIMCI: M.YUSUF KULAKSIZ
YÖNETMEN: HÜDAVERDİ YAVUZ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder