Tek Türkiye Dizisi

8 Şubat 2010 Pazartesi

TEK TÜRKİYE de Şehrin Orta Yerinde İnfaz


Ozan Çobanoğlu, Sabri Özmener ve Müjgan Gönül'ün rol aldığı 'Tek Türkiye', Samanyolu'nda bu akşam 19.50'de ekrana geliyor.
Elleri bağlı bir adam, dipçik darbeleriyle köhne bir evin bahçesine indiriliyor... Halk endişeli(!). Elindeki halatı ağacın en kalın dalına atan bir örgüt elemanı, ipin ucunu tutmaları için aşağıdakilere bağırıyor.

İlmeğin boynuna geçmesiyle ayağı yerden kesilen adam ise oracıkta ölüyor. Ağzındaki bir deste paranın, onu ölüme götüren sebep olduğunu yerdeki öfkeli kalabalığın konuşmalarından anlıyoruz... Bütün bu olup bitenlerin Konya'ya 130 km uzaklıktaki Hadim ilçesinde yaşandığını söylesek şaşırırsınız herhalde... Ancak Samanyolu'nda bu akşam ekrana gelecek 'Tek Türkiye' izleyicileri bu tür görüntülere alışık. Çekimleri Konya'nın ilçelerinde devam eden dizi aldığı yüksek reyting kadar bu tür sert sahneleriyle de gündemden düşmüyor. Çatışma, patlama ve idamların yaşandığı pek çok bölüm, dağlık bir bölge olan Taşkent ve Hadim gibi ilçelerde çekiliyor. Kaymakamlık, okul, hastane ev ve Halkevi Taşkent'te; karakol, cezaevi ve emniyet binaları ise Hadim'de bulunuyor. Zorlu kış şartları işleri zorlaştırsa da çekim ekibinin özverili çalışması, her hafta 120 dakikayı bulan dizinin seyirciye ulaşmasında en önemli faktör. Yönetmen Naci Çelik Berksoy da idam sahnesinin çekildiği mekanda sözü ekibe getiriyor: "Bu ekip yıllardır bir arada bulunmuş. Hiç yanlışı olmayan düzgün çalışan insanlar. Bunun neticesini de alıyoruz." Berksoy'un 'netice alıyoruz' dediği aslında dizinin aldığı yüksek reyting. Ancak büyük emeklerle çektikleri bazı bölümlerin reytinglerinin düşük çıkmasına şaşırıyor: "Reytinglerle oynama olduğuna inanmak istemiyorum. Oynanıyorsa da çok ayıp. Hem senaryo hem de şartlar anlamında en zor dizinin bu olduğuna inanıyoruz. En hareketli diziler bile bu kadar değil."

Köylüler hem çALIŞIYOR hem oynuyor

Ozan Çobanoğlu, Sabri Özmener, Murat Çobangil, Müjgan Gönül ve Kadim Yaşar gibi isimlerin rol aldığı 'Tek Türkiye' kalabalık sahneleriyle de diğer dizileri geride bırakıyor. Bazı bölümlerinde aynı anda 200 ile 300 figüran görev alıyor. Tamamı köylerden ve ilçelerden gelen insanlar arasından seçiliyor. Hatta bölge halkı dizi ile o kadar içli dışlı olmuş ki teknik ekipte bile çalışanların çoğu Taşkent ve köylerinden gelmiş... Çoğu ilk kez kamera karşısına geçse de yönetmen onların performansından memnun. "Doğal oynuyor ve kendilerini işe veriyorlar. Halk konumuza uygun yüzler. Otantik bir görüntüleri de var." Dönem başından köyden şehre taşınan dizideki değişikliklere izleyiciler de alışmış. Kaç dönem daha devam eder bunu kimse bilmiyor. Ancak Naci Çelik Berksoy'un düşüncesi dizinin devam etmesi yönünde: "Seneye ne olur bilmem. Bence bu hikâye bitmez. Konu ve malzeme var. Zaten bitmemesi de iyi olur. Şu an bir demokratik açılımdan söz ediliyor. Altında yatan sebepler konuşulmuyor. İşte dizi bunları da izleyicisiyle paylaşıyor."

Cinayeti Dila mı işledi?

Yapımcılığını Salih Asan'ın üstlendiği Tek Türkiye'nin bu haftaki bölümünün konusu şöyle: Şivan, askerler tarafından alınır ve cezaevine götürülür. Tarık ve İbrahim sevinçle Dila'yı almaya hapishaneye gelirler fakat Dila cinayetten sorumlu tutulur ve gardiyanlar tarafından hücreye atılır. Tek kurtuluş yaralanan kadının ölmemesidir. Bu sırada Yeter bir komutanın tacizine karşı çıkınca hakkında dehşet verici bir infaz kararı çıkar. ZAMAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder